Rozhodli jste se rekonstruovat nebo zmodernizovat Váš interiér? Nevyhazujte finance a energii oknem za neuspokojivé výsledky. Je čas na první krok.
Ze všeho nejdříve je potřeba zvolit Váš osobní styl, který bude hlavním tématem celé rekonstrukce nebo modernizace. V tomto článku si ukážeme několik základních návrhových stylů, které můžete navíc mezi sebou kombinovat a vytvořit tak celistvý a mimořádně působivý prostor přesně na míru podle Vašich představ.
1. Nikdy nezačínejte volbou barvy na zeď ve Vašem novém interiéru!
Jedná se o jednu z největších chyb, která se může zpočátku jevit zcela logickým prvním krokem, ale v konečném důsledku Vás limituje v dalším pokroku. Více o jednotlivých krocích profesionála při návrhu interiéru naleznete v připravovaném článku.
2. Proč je důležité v prvním kroku volit designový styl.
Interierový styl sleduje koncept a odráží životní styl uživatele, rovněž navrhuje styl, uspořádání, dekorace a bytové doplňky.
Pokud už tedy vynaložíme značné náklady na nové vybavení, není nic horšího, než na konci nákladné a často velmi náročné rekonstrukce zjistit, že konečný výsledek prostě esteticky nefunguje a ta fotka z katalogu o bydlení vypadá zdaleka lépe než Vaše práce.
3. Chyby při návrhu stylu, prostě žádný styl.
Zcela určitě jste za svůj život navštívili mnoho různých destinací a také velké množství obchodů s nábytkem a doplňky. Absolutní většina běžné populace v takovém případě postupuje klasickou metodou "líbí/nelíbí". V prvním obchodě Vás hned zaujme krásná bílá komoda, v druhém obchodě perfektní šedá lampa, v třetím obchodě zase zdařilé police na zeď a tuto spanilou jízdu završíte na eshopu výběrem decentního obrazu a polštářků na novou sedací soupravu z obchodu číslo čtyři. Poznáváte se?
Co se nyní stalo. Právě jste utratili nemalou částku za nové vybavení, vše máte doma nainstalováno, naleštěno a stále Vaše bydlení nevypadá jako z katalogu? Jak je to možné?!
Nezvolili jste správný styl, nebo ještě hůře, nezvolili jste žádný styl. Krásná bílá komoda je příkladným prvkem skandinávského stylu, perfektní šedá lampa je v glamour stylu, zdařilé police zase venkovský styl a decentní obraz a polštářky zase reprezentují prvky minimalismu v kombinaci s industriálním stylem. Celkový neuspokojivý obraz Vaší proměny završuje nedostatečná péče o osvětlení, materiály, struktury, povrchy a odstíny barev (více info v připravovaném článku).
4. Naučte se rozeznávat jednotlivé styly interiéru.
Existuje celá řada interierových stylů (k nimž se dále navazují doplňky, osvětlení atd.), některé styly jsou potom kombinací dvou a více stylů dohromady. Nyní si ukážeme několik základních stylů.
Skandinávský styl
Jedná se o jeden z nejpopulárnějších designových stylů současnosti, s velmi pestrou nabídkou zařizovacích prvků v prodejnách. Je charakteristický zejména neutrální / zemitou paletou barev, používané textury jsou světlé lehké dřevo, vlna, ratan, pletené vzory, lehké keramické vázy, hřejivé deky, přírodní materiály a lehké dřevěné dekorace.
V současné době (2020) se jedná zejména v České republice o již lehce vyčpělý a příliš používaný styl, který je však stále propagován mnoha velkými obchodními domy. Je relativně nenáročný na realizaci a sladění jednotlivých zařizovacích prvků. Častou chybou je však sjednocení interiéru do jednotné šedé masy, kterou se následně neúspěšně snaží rozbít přidáním barevných doplňků, což nefunguje. Je obtížné s tímto stylem vytvořit opravdu luxusní interiér a z pohledu architekta existují lepší návrhové styly, jako například "Contemporary styl" nebo další kombinace.
Industriální styl
Populární zejména v oblastech s vysokou mírou reindustrializovaných zón po bývalých výrobních objektech, kde vznikají nové bytové jednotky. Tento styl často vychází z potřeby zpracovat prostor, který nebyl původně určen pro bydlení, proto se obtížně aplikuje na objekty, které již vnikly jako obytné. Vysoké stropy, velké prosklené plochy, režné a odhalené zdivo, zdravotní instalace a elektroinstalace vedoucí přímo po zdech, industriální materiály jako cihly, železo, ocel, sklo, beton, strojní součástky atd.
Charakteristikou je zejména obvykle temná/neutrální paleta barev, strojní součásti, obnaženost stavebních elementů, potahování kůží a zvýšená odolnost zařizovacích prvků. Výhody a nevýhody tohoto stylu plynou přímo z jeho základní charakteristiky - prostorech bývalých průmyslových objektů; vysoké stropy a velké prosklené prvky přináší vzdušnost a světlo, zároveň zvýšenou potřebu vytápění a stínění. Navíc v podmínkách současné české stavební legislativy poměrně obtížně realizovatelné.
Tradiční styl
Tradiční (ve smyslu historický nebo historizující) styl vychází z historických souvislostí a po mnoho století stále využívá prvky, jako je masivní, silně lakované dřevo, těžké, velmi silně zdobené závěsy a koberce, často figurální a florální motivy, dále temné, hřejivé odstíny, kůže, hedvábí a starožitnosti.
Obrovskou výhodou tohoto stylu je fakt, že téměř nepodléhá módním trendům a drží si svou hodnotu v průběhu času. Je teplý, hřejivý, důstojný, těžkopádný a velmi náročný na realizaci ve své pravé podobě (ne laminátových napodobeninách). Častou chybou je realizace z nehodnotných materiálů, napodobenin a levných náhražek a rovněž realizace na nevhodných místech a objektech, které nedosahují vysoké úrovně stylu a náročnosti.
Moderní styl
Kořeny moderního stylu sahají do Německa a Skandinávie v období 20.let 20.století, narůstal na popularitě během druhé poloviny 20.století (zejména další odnože jako Midcentury styl, Bauhas, Funkcionalismus a další). Filozofie moderních prostor spočívá v jednoduchých, čistých liniích, důrazu na vodorovné a svislé čáry s minimem křivek, nezdobená okna, nepřítomnost mnoha zdobných prvků a důrazu na čistotu materiálů - leštěné kamenné obklady, leštěné kovové prvky, vysoce reflexní povrchy jako chrom a sklo.
Tento styl byl u nás velmi populární zejména v 90.letech 20.století až k přelomu tisíciletí. V některých skanzenech interierových návrhářů a výrobců nábytku přežívá dodnes. Je to pochopitelné z hlediska silné potřeby a hladu porevolučních let po novém, nevyzkoušeném a hlavně jiném stylu a současně velmi silném historickém odkazu funkcionalismu (který však ve své čisté podobě funguje na zcela jiných zásadách).
Nicméně tento styl je vhodný spíše do reprezentativních prostor firem, obchodních prostor a výstavních showroomů, kde se uplatní jeho přehlednost a čistota. V domácích podmínkách je obtížně udržovatelný, příliš světelně prosycený, náročný na prostor a ve výsledku vytváří příliš studený charakter pro bydlení.
Venkovský styl
Vychází z historických usedlostí na venkově, ať už to jsou americké farmy, venkovská stavení jižní Francie nebo česká hospodářská stavení. Hlavním znakem je velký podíl přírodních materiálů, zejména dřevo, keramika, kůže, juta, pytlovina, hrubé selské materiály a florální motivy. Paleta je obvykle v zemitých tónech, šedá a hnědá.
Venkovský styl se vyznačuje velkým rozpětím různých stylů a lokálních specifikací, zejména v českém prostředí je reprezentován hluboce zakotveným chalupářstvím a chatařstvím, které však pokrývá pouze některé prvky tohoto stylu. Hlouběji sahají původní selská hospodářská stavení, kde se silně projevuje tradiční provázanost k půdě a lokální přírodě.
Minimalistický styl
Tento styl má svá jednoznačná specifika, která nemusí každému vyhovovat. Upřednostňuje jednoduché, čisté prostory, jednoduché, přímé linie, minimum vzorů a funkčnost. Paleta barev je obvykle bílá, krémová, černá a šedá. Používané textury jsou dřevo, kov, sklo, beton a vlna. Mezi časté doplňky patří oversize vázy, keramické květináče, rostliny, vysoké koberce, drátěné koše, misky a svíčky.
Hlavní podstatou tohoto stylu je především myšlenka ovlivnění uživatele takového prostoru. Nutí uživatele neshromažďovat přebytečné věci, nábytek a vybavení a naopak umožňuje zdůraznit věci, které se používají často a mají svou pravou podstatu v interiéru. Mnoho lidí vidí tuto myšlenku jako vysoce přínosnou a chtějí si svá obydlí zařídit v tomto stylu.
Je však nutné si uvědomit, že s tímto stylem přichází nevyhnutelně i změna životního postoje, který je nutno často očesat na minimum a málokdo dokáže tuto změnu provést. Pokud k tomu nedojde, časem minimalistický interiér zanikne pod nánosy nového nepořádku.
Mid-century styl
Tento styl lze označit jako jeden z retro stylů. Vznikal v období po druhé světové válce až do 70.let 20.století. Pro dnešní charakteristiku tohoto stylu je obvyklé používání vybavení a zařizovacích prvků z výše zmíněného období (samotný pojem retro lze však aplikovat na věci obecně zaniklé, historické atd.).
Jedná se často o jasné a pastelové barvy, zemité tóny, textury kámen, dřevo a plast. Typické jsou vintage dekorace nebo retro doplňky a sklo.
Mid-century je velmi osobitým stylem, stejně jako každý retro styl. Záleží vždy na individuálním vkusu uživatele a schopnosti realizovat požadované prvky vybavení v interiéru. Může se tedy velmi různit v daných podobách.
Contemporary / současný styl
Současný, neboli soudobý styl. Často se plete s moderním stylem, ačkoliv výraz moderní nedefinuje aktuálnost / současnost. Pro tento styl jsou charakteristické neutrální, zemité tóny s výrazným barevným akcentem. Používané textury jsou často železo, kámen, kůže, lazury, dřevo a hedvábí.
Používá často metalické doplňky, geometrické tvary, klade důraz zejména na kvalitu zpracování, detaily provedení, sladění prvků a správně použité akcenty. V některých detailech často vychází z historických souvislostí a dokáže je přirozeně začlenit mezi své prvky (retro světla a nábytek, nebo historická schodiště a krby).
Klade se velký důraz na sladění prvků, vzorů, povrchů, textur a barev. Je mimořádně esteticky působivý a hřejivý. V některých případech se však projevují tendence upřednostnit estetické kvality před provozní a funkční kvalitou interiéru (esteticky působivé, ale ergonomicky nevhodně umístění sedací prvky, odkládací prvky atd.).
5. Další často používané styly
Existuje celá řada dalších základních i odvozených stylů, mezi nejznámější patří:
Boho styl: barevná paleta výrazných šperků a metalické prvky, ovčí kůže, pytlovina, třásně, háčkování, peří, lucerny ,svíčky, gobelíny, inspirace hippies
Coastal / pobřežní styl: ve smyslu života na pláži u oceánu, barevná paleta je bílá, krémová, písečná, modrá a petrolejová, používané materiály len, bavlna, písek, naplavené dřevo, lano, řasy, mořští živočichové a námořní tematika
Glam styl: vzdušný, luxusní prostor, třpytivé kovy a povrchy, zrcadla, luxusní tkaniny, často charakterizováno jako věk stříbrného plátna
Asian / Zen styl: neutrální a zemité barvy, kámen, dřevo, bambus, len, konopí, bavlna, lucerny a asijské prvky. Dále krajinomalby, botanické tisky, dekory inspirované přírodou
A celá řada dalších....více o jednotlivých stylech a možnostech jejich použití se dozvíte na připravovaných školeních nebo univerzitních přednáškách - Ing.arch. Ondřej Kovář - info zde.
6. Odvozené styly ze základních stylů uvedených výše
Odvozeným stylem může být například u nás jistou dobu velmi oblíbený styl Provence, který vychází z původního historického/venkovského stylu jižní Francie. Dalším odvozeným stylem je pak americký Patriotic styl, který vychází z tradičního Koloniálního stylu a ten opět spadá pod Tradiční styl.
Tradiční styl má hlubší kořeny v baroku, secesi a tradicionalismu.
7. Kombinace stylů a závěrečné zhodnocení
Jednotlivé styly mezi sebou lze volně kombinovat a vytvářet tak celistvé, zajímavé a hodnotné prostory. Oblíbenou kombinací je například spojení Skandinávského stylu s Venkovským stylem nebo Coastal stylem. Výbornou kombinací je pak Contemporary styl s retro prvky nebo Asian/Zen. Naopak poměrně nevhodnou kombinací může být styl Glam se stylem Venkovským nebo Minimalistický styl se stylem Boho.
Po přečtení článku nyní vidíte jak důležitá je volba Vašeho stylu. Jednotlivé styly přináší mimořádnou řadu drobných koncepčních rozhodnutí, které dohromady vytváří ucelený dojem prostoru a výsledné estetické hodnoty. Z této volby tak vychází veškerá další rozhodnutí, jako je výběr barev, osvětlení, zařizovacích prvků, doplňků, obecně struktur, povrchů atd.
Nyní již víte jaká bude Vaše další volba v obchodě s interiérovým vybavením, rozeznáte jednotlivé prvky vybavení a jejich odpovídající styly. Můžete se posunout k dalšímu kroku při návrhu interiéru. Více o jednotlivých krocích profesionála při návrhu interiéru naleznete v připravovaném článku.
Konec článku...
Autor: Ing.arch. Ondřej Kovář
Článek vyšel jako ukázka z lektorských materiálů "Návrh designu interiéru a architektonická cvičení" - Všechna práva vyhrazena. Veškerý obsah je chráněn autorskými právy, dle znění zákona č.121/2000 Sb. ve znění pozdějších novelizací.
Více info o lektorských kurzech pro veřejnost zde.
Comments